Home / بالگرد ترابری / هلیکوپتر تهاجمی میل 24 هایند

هلیکوپتر تهاجمی میل 24 هایند

در اوايل سال 1967 ميلادي در اتحاد جماهير شوروي طراحی هواگردmil-24 در دستور کار کارشناسان کارخانه هلیکوپتری سازی “میل” قرار گرفت پس از دو سال در سال 1969 اولین نمونه پرواز آزمایشی خود را با موفقیت به انجام رسانید و اولین سری هواگرد مذکور در سال1971 به نام mil-24 و یا به نام “هایند” که توسط نیروهای ناتو نام گذاری گردید به خط تولید انبوه رسید .

هواگردmil-24 در نمونه های مختلف و برای هدفهای مختلف به مدت 20 سال از سالهای 1971 تا 1991 در کارخانه های واقع در شهرهای ارسینوی و راستوف روسیه به تعداد 2300 فروند ساخته و مونتاژ گردید.
تعداد 1500 فروند از مدلهای مختلف تحویل نیروهای ارتش روسیه قرار گرفته است و بقیه تولیدات این نمونه هلیکوپتر به خارج از کشور روسیه صادر گردید و تا اینکه در سال میلادی 1992 تولید و مونتاژ این هلیکوپتر متوقف گردید.شاسی و اتاق این هواگرد از هواگردmil-8 گرفته شده بنابراین شباهتهای فنی زیادی با هم دارند.

در هواگردmil-24 در موتورها سیستمی جذب اشعه مادون قرمز نصب گردیده که باعث میگردد اشعه مادون قرمز کمتری از خود ساطع شود که در قبال راکتهای ضد هوائی که با سیستم رهیابی گرمائی کار میکنند محافظت می شوند ، در محل بار آن هشت نفر سرباز با وسایل خود جا میگیرند. از هواگردmil-24 در جنگ افغانستان توسط ارتش اتحاد جماهير شوروي مورد استفاده قرار گرفت که پس از ورود موشک دوش پرتاب ضد هوایی استینگر تعداد بسیار زیادی از آنها توسط مجاهدان افغانستان شکار شدند و در اواخر جنگ ایران و عراق هم تعدادی از آنها در ارتش عراق و جنگ عراق و ایران مشغول به خدمت و ماموریت جنگی بوده اند.این هواگرد کار دو هواگرد را در یک زمان انجام می دهد که یکی رساند نیروها به منطقه درگیری یا هلی برد کردن است و دیگر در همان زمان استفاده از سلاح های خود در مقابل نیروهای متخاصم که در حقیقت پشتیبانی از نیروهای هلی برد شده خودش را می کند.این هلیکوپتر بزرگترین و سنگین ترین هلیکوپتر تهاجمی میباشد که همین موضوع از توان مانور آن کاسته است و با توجه به اینکه هلیکوپتر در ارتفاع پایین پرواز میکند،برای فرار از آتش دشمن توان مانور بالا بسیار مهم و اساس میباشد.همچنین به دلیل وزن بالا این هلیکوپتر هنگام برخاستن باید مسیری را همچون هواپیما بر روی باند طی کند.

mi_24_hind_ii_by_dark_raptor

 

درهواگردmil-24 کابین خلبان در بالا و کابین اپراتور پایین تر از کابین خلبان واقع است که هدایت و کنترل اسلحه های هواگرد را دست دارد .
داخل کابین خلبان و اپراتور از مدلی از جنس فایبرگلاس ساخته شده و هوای داخل آن تهویه مطبوع می گردد و خلبان و اپراتور به راحتی می توانند در محیطهای آلوده به مواد رادیو اکتیویته و محیط های آلوده به مواد شیمیایی و بیولوژیکی انجام ماموریت کنند و بدنه بیرونی اتاقک خلبان و اپراتور از ورقه فولادی روکش گردیده که در قبال ترکشهای توپهای هوائی و یا اسلحه های سبک ضد هوائی حفاظت از جان خلبان و اپراتور می کند.

mil_mi24_hind_l2

هواگرد مجهز به سیستم اپتیکی و الکترونی هدفگیری نیروهای دشمن می باشد و مجهز به سیستم اعلام آلودگی محیط منطقه نبرد به مواد رادیواکتیویته و شیمیایی و باکتریایی می باشد و دارای سیستم پارازیت مادون قرمز به نام “لیپا” و سیستم تشخیص دوست از دشمن نیز می باشد.

این هواگرد مجهز به سیستم حرکت خلبان خودکار می باشد( حرکت در مسیر تعیین شده ، جلوگیری به صورت اتوماتیک از کج شدن هواگرد ، تعیین ارتفاع و سرعت به صورت اتوماتیک می باشد) .

full-hd-mil-mi-24-hd-pics

همچنین مجهز به جهت نما رادیوی اتومات ARK-15M و ARK-U2 اندازه گیری سرعت داپلر و تعیین صحیح زاویه دماغه هواگرد نسبت به افق می باشد .

این هلیکوپتر دارای مدل های متنوعی میباشد که پیشرفته ترین آن سوپر هایند میباشد،اما در حال حاضر ارتش روسیه به آهستگی تعویض هواگردهایmil-24 را با جانشین کردن هواگردهای Ka-50 ، هواگردهای Me-28 و Ka-52 انجام میدهد.

mil-mi-24-wide-hd

ويژگيهاي هواگرد mil-24P :
گنجايش: حمل 8 سرباز با وسايلشان يا 4 تخت براي حمل مجروهان يا حمل باري در داخل كابين به وزن كيلوگرم 1500( ماکزیمم 2400کیلوگرم) و یا نصب 2000 کیلوگرم مهمات در روی مقرهای خارجی هواگرد می

باشد.
قطر چرخانه اصلي(متر) 17.3
قطر چرخانه دم (متر) 3.91
طول (متر) 17.51
ارتفاع (متر) 6.5
وزن خالي (كيلوگرم) 8500
وزن بارگيري شده (كيلوگرم) 11200
ماکزیمم بيشينه وزن برخاست پرواز(كيلوگرم) 12000
حجم باك سوخت داخلی 1500 ليتر
پيشرانه دو دستگاه موتور توربو شفت مدل TBZ-117 ساخت كارخانه موتور هواپيما سازي کلیموف هريك به قدرت 2220 اسب بخار
بيشينه سرعت پرواز 335 كيلومتر برساعت
حداکثر سرعت اوج گیری 4/12 متربرثانیه
برد 450 كيلومتر
سقف پرواز خدماتي(متر) 2000
ماكزيمم سقف پرواز(متر) 4500
خدمه پرواز دو نفر یک نفر خلبان و یک نفر اپراتور جنگی ( یک نفر هم می توان در محل حمل افراد جا بگیرد.)
میل 24

مهمات:
در مدل هواگرد mil-24P یک قبضه تیربار 12.7 میلی متری چهارلول با هدایت از دور با مهمات کالیبر 12.7 میلی متری و 1470 فشنگ به صورت متحرک در دماغه قرار دارد و یا یکدستگاه توپ دو لول کالیبر 30میلی متری مدل” گش L -30″ و یا کالیبر 23 میلی متری مدل “گش L -23” کنترل از راه دور به صورت متحرک در سمت راست کابین خلبان واقع می باشد. روی همرفته این هواگرد می تواند ماکزیمم 1500 کیلوگرم مهمات را در زیر 6 مقر زیر بالها و 300 کیلوگرم در جایگاه داخلی برای مقاصد جنگی حمل کند که شامل موارد زیر است:
موشک های ضد تانک 3M11 یا 9K114
بمب های 100/500 کیلویی شامل بمب های انفجاری،خوشه ای،آتش زا،دودزا،نیم گذار
راکت 55 میلیمتری S-5 rocket یا80 میلی S-8 یا 240 میلی S-24 در غلاف راکت چنتایی

 

Check Also

بزرگ‌ترین هلیکوپتر دنیا، شاهکاری بنام میل MI-12

میل MI12 بزرگ‌ترین هلیکوپتر دنیا بشمار می‌رود که توسط شرکت روسی میل ساخته شد و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *