Home / تسلیحات / سیستم موشکی سطح‌به‌هوای متحرک کیوب

سیستم موشکی سطح‌به‌هوای متحرک کیوب

۲کا۱۲ «کیوب» (2К12 “Куб”) که با نام ناتو سام-۶ (SA-6 Gainful) نیز شناخته می‌شود، یک سیستم موشکی سطح‌به‌هوای متحرک برای پدافند هوایی ارتفاع پائین تا متوسط ساخت شوروی است.سیستم سام-۶ از چندین خودرو تشکیل می‌شود. معمولاً هر آتش‌بار به یک خودرو که رادار سیستم ( با ۷۵ کیلومتر برد) را حمل می‌کند. چهار خودرو شنی‌دار مجهز به پرتابگرهای موشکی سه‌تایی، چهار کامیون حامل موشک‌های یدکی و یک جرثقیل تشکیل می‌شود. خودرو شنی‌دار حامل موشک‌ها بر اساس شاسی جی‌ام-۵۷۸ طراحی شده و رادار سیستم هم بر روی یک جی‌م-۵۶۸ قرار گرفته‌است.

کیوب از موشک‌های دومرحله‌ای با سوخت جامد استفاده می‌کند که ۵٬۷ متر طول و ۳۳۵ میلی‌متر قطر دارند. وزن هر موشک ۵۹۹ کیلوگرم و کلاهک آن حاوی ۵۶ کیلو مواد منفجره است. فیوز موشک پس از حدود ۵۰ متر پرواز فعال می‌شود و بنابراین در فاصله نزدیکتر از این منفجر نمی‌شود، البته حداقل ارتفاع درگیری با استفاده از کنترل راداری موشک حدود ۱۰۰ متر است.

339_obr3

حداکثر ارتفاع مفید موشک ۱۱ کیلومتر و در مدل‌های جدیدتر تا ۱۴ کیلومتر است. زمان آماده‌سازی سیستم برای نبرد حدود ۵ دقیقه است و فاصله عکس‌العمل از زمان یافتن هدف تا شلیک بین ۲۰ تا ۲۲ ثانیه است. این سیستم در دمای منفی ۵۰ تا مثبت ۵۰ درجه سانتیگراد کار می‌کند. زمان بارگذاری مجدد موشک‌های حدود ۱۰ دقیقه است و حدود ۱۵ دقیقه پس از بستن سیستم امکان انتقال آن به مکان دیگر وجود دارد.

طراحی این موشک از اواخر دهه ۱۹۵۰ آغاز شده، نخستین بار در سال ۱۹۶۵ آزمایش شد و قابلیت عملیاتی آن در ۱۹۶۶ تأیید و تولید انبوه آن یک یا دو سال بعد آغاز شد. سام-۶ یکی از موفق‌ترین موشک‌های زمین‌به‌هوای روس بود و به ۲۲ تا ۲۵ کشور صادر شد و یکی از دشوارترین موانع در برابر عملیات تهاجمی جنگنده بمب افکن های فانتوم نیروی هوایی ارتش ایران در جنگ ویرانگر هشت ساله به شمار میرفت و تعداد بسیاری از عقاب های تیزپرواز نیروی هوایی ایران توسط این موشک ها شکار شدند.

PICT0703

به طوری که با فروش این سامانه ها به ارتش متجاوز عراق در ابتدای دهه شصت و پس از عملیات غرور آفرین آزادی خرمشهر ( بیت المقدس ) و بازپسگیری تمامی سرزمین های اشغالی خاک ایران ، انجام عملیات هوایی گسترده در داخل خاک عراق و خصوصاً شهر بغداد ، غیر ممکن می نمود یا توجیه منطقی نداشت.

با پایان جنگ و همزمان با بازنشستگی این سیستم در روسیه ، دولت این کشور به فروش این سامانه به دولت ایران ! مبادرت نمود و در حال حاضر در جدیدترین صورت خود توسط ایران کپی ( مهندسی معکوس یا برپایه سازی گردید ) و ارتقاء داده شده است که سامانه (( رعد )) نام دارد . سامانه رعد و بنابر ادعای گروهی از منابع نظامی ( سپاه ) برخی تغییرات و دارای سیستمهایی است که در نمونه خارجی آن وجود ندارد.

SA-6 Gainful(NEVA)_1

اطلاعات موثق در این خصوص وجود ندارد !! از حمله اینکه در معرقی سامانه رعد به موفقیت سامانۀ سام-۶ در جنگ ۱۹۷۳ اعراب و اسرائیل و ” سرنگونی ۶۴ هواپیمای اسرائیلی با شلیک ۹۵ موشک سامانۀ سام-۶ ” اشاره شده است !طي جنگ شش روزه ي ، در 4 روز اول، اعراب 415 فروند جنگنده از دست دادند و در مقابل از اسراييل تنها 15 فروند جنگنده ساقط گديد که از اين تعداد فقط 4 فروند فانتوم بودند. و اين فانتوم ،ها نه در نبرد هوايي، بلکه به وسيله پدافند زميني سرنگون گشتند.

 

Check Also

ویخر-1

موشکی ضد تانک با هدایت پرتو سواری لیزری در خط میدان دید ساخت روسیه است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *