Home / تسلیحات / موشک مرگبار ضد تانک ۹ ام۱۳۳ کورنت

موشک مرگبار ضد تانک ۹ ام۱۳۳ کورنت

کورنت (به روسی: Корнет) یک موشک روسی ضد تانک است. این موشک، یک موشک ضد تانک هدایت‌شونده (ATGM) سنگین است و برای جایگزینی نسل قدیمی موشک‌های ضدتانک روسی ساخته شده اما به خاطر هزینهٔ بالای تولید قرار نیست کاملاً جای سیستم‌های قبلی را بگیرد. کورنت برای مقابله با نسل فعلی و آینده تانکهای جنگی و همچنین درگیری با اهداف پرنده در ارتفاع پایین و با سرعت کم، مانند بالگرد طراحی شده است. نام روسی این موشک ۹M۱۳۳ و نام آن در نامگذاریهای ناتو AT-۱۴ Spriggan است.

موشک کورنت با دو سر جنگی قابل استفاده است:
۱- برای اهداف انسانی و جنگ‌های شهری (ترموباریک)
۲- سر جنگی دو مرحله‌ای برای مقابله با اهداف زرهی دارای زره واکنش گر (Tandem HEAT)
برد موشک کورنت در روز حداقل ۱۰۰ متر و حداکثر ۵۰۰۰ متر است و برد این موشک در شب حداقل ۱۰۰ متر و حداکثر ۳۵۰۰ متر است.
موشک کورنت یکی از جدیدترین موشک‌های نسل سه است که برای مقابله با جمینگ از یک سیستم لیزری جدید استفاده می‌شود. این سیستم معادل سیستم بکار رفته در FGM-۱۴۸ است.
در جنگ‌های اخیر ثابت شده که این موشک در جنگ‌های شهری در برابر بسیاری از تانک‌های معروف مانند: Merkava ۳ اسراییل M1 Abrams امریکا Stryker و حتی BMP و btr-۹۰ روسیه موثر است. شواهد در جنگ اخیر حزب‌الله و اسراییل و جنگ عراق نشان می‌دهد که کورنت مافوق صوت است.
سوخت موشک توسط یک سوخت جامد تامین می‌شود. در ضمن موشک دارای دو اگزوز می‌باشد و همچنین این موشک از یک سیستم لیزری SACLOS (هدایت لیزری نیمه اتوماتیک) استفاده می‌نماید.

9m133_cornet-e_04_of_46
سیستم هدایت این موشک در برابر اقدامات الکترونیکی مقاوم است و قابلیت عملیات در همه‌ی شرایط آب و هوایی و روز و شب را داراست. این موشک با کلاهک tandem HEAT قابلیت نفوذ ۱۰۰۰- ۱۲۰۰ میلیمتر پشت سر زره واکنش گر را داراست.
همراه موشک ۹M۱۳۳ سه پایه پرتاب ۹P۱۶۳-۱ و دوربین حرارتی ۱PN۷۹ نیز می‌باشد. سیستم کورنت قابلیت نصب بروی سیستم خودکششی بر پایه نفربر BMP-۳ را داراست این سیستم زرهی که بطور جداگانه‌ای تولید می‌شود که از این لحاظ بسیار شبیه عملکرد سیستم موشکی Khrizantema می‌باشد و نام آن ۹K۱۳۳ است دارای ۲ ریل حل موشک و بارگذاری در آن خودکار است و خودرو قابلیت حمل ۱۶ موشک ذخیره را داراست این سیستم دارای دو خدمه (راننده توپچی) و همچنین با استفاده ازسیستم‌های هدایتی این سیستم قابلیت شلیک دو موشک بصورت همزمان به یک هدف را دارا است.

9m133_cornet-e_09_of_46
همچنین KBP سیستمی بر مبنای ۹K۱۳۳ به عنوان برجک KVARTET برای نصب در انواع وسایل نقلیه و قایق‌ها به بازار عرضه نموده، این سیستم دارای ۴ موشک آماده بر روی ریل است.
سیستم هدایت این برجک نیز مانند ۹K۱۳۳-۱ توانایی آتش دو موشک به سوی یک هدف را داراست بنظر می‌رسد. این برجک به عنوان یک گزینه برای توسعه BTR,APC, BMP-۱,IFV ها و قایق‌های گشت زنی طراحی شده است، همچنین این برجک علاوه بر دارا بودن ۴ موشک دارای یک توپ ۳۰ میلیمتری ۲A۷۲ نیز می‌باشد، وزن
کلی برجک ۱۵۰۰ کیلوگرم می‌باشد. همچنین دفتر طراحی KBP در حال طراحی برجک دیگری با نام BEREZHOK می‌باشند که این برجک نیز دارای موشک کورنت می‌باشد.

9m133_cornet-e_27_of_46
در طول حمله ۰۰۳ ۲ عراق نیروهای امریکایی (شاید برای اولین بار) غافلگیر شدند. آنها در طی نبرد خود با موشک مخوف کورنت موجود در زراد خانه‌های عراق برخوردند GlobalSecurity.org ادعا می‌کند که ۸ تانک M۱ ابرامز و ۱ نفربر M۲ برادلی غیر فعال شدند اما با این حال بطور کامل نابود نشدند.
نکته جالب نحوه استفاده از این موشک در نبرد جنگ خلیج فارس ۲ بود که به شرح زیر است :
نیروی‌های کماندو عراقی در تیم‌های سه نفره با پوشیدن لباس غیر نظامی و سوار بر نیسان وانت علیه ستونهای زرهی و ۳ لشکر پیاده امریکا وارد عمل شدند. آنها با راه اندازی حملات سطح پهن هر وسیله زرهی را از فواصل چندین کیلومتری مورد هدف قرار می‌دادند. در این عملیات حداقل ۱و یا ۲ تانک ابرامز و نفربر برادلی غیر فعال شد.

9m133_cornet-e_45_of_46
آنان بسیار علاقه‌مند بودند تا یک نمونه دست نخورده کورنت را بدست آورند. البته کمی نیز موفق شدند. آنان یک لانچر شلیک شده را پیدا کردند که بعدها آنها از قاچاق این موشک‌های از طریق سوریه بسیار نزد روسها ناراحت شدند ولی آقای ولادیمیر پوتین این اتهامات را بی اساس دانست.
در جنگ ۳۳ روزه بار دیگر سوریه با قاچاق کردن کورنت به حزب‌الله کمک فراوانی کرد که باعث خسارت شدیدی به تانک های مرکاوای آسیب ناپذبر اسراییلی شد.
\”گابی اشگنازی\” رئیس سابق ستاد مشترک ارتش اسرائیل اعلام کرد یک موشک ضد تانک کورنت یک تانک آی.ام.آی مرکاوا IV را نیز هدف قرار داده و به داخل پوسته خارجی زره واکنش گر این تانک نفوذ کرد ؛
وی همچنین اعلام کرد که آنها درباره یک موشک عظیم صحبت می کنند؛ موشکی که خطرناک ترین نوع در میدان جنگی محسوب می شود.
همچنین IDF ( صنایع دفاعی اسرائیل ) توانست یک موشک سالم کورنت و لانچرش را در یکی از مواضع حزب‌الله در روستای قندورّیه بدست آورد که به گزارش دیلی تلگراف جعبه‌های مهمات این موشک مشخص شده بودند با نام و آرم وزارت دفاع سوریه و نوشته‌ای به نام: تامین کننده: KBP تولا روسیه.

9M133_Kornet

Check Also

ویخر-1

موشکی ضد تانک با هدایت پرتو سواری لیزری در خط میدان دید ساخت روسیه است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *