Home / بمب ها / بمب هوا سُرِش G-CLAW

بمب هوا سُرِش G-CLAW

کمپانی آمریکایی تکسترون آزمایش های بمب هوا سُرِش و سبک وزن جدیدی به نام G-CLAW را با موفقیت به پایان رساند. این بمب ضد نفر و ضد تجهیزات است و ضمن داشتن دقت بالا، خسارت جانبی و ناخواسته کمی به محیط پیرامون میرساند. طراحی این بمب به گونه ای است که به راحتی و با کمترین هزینه ممکن، میتوان آن را بهسازی و بروز کرد و توسعه داد و برای ماموریت های گوناگون و پشتیبانی تاکتیکی بکار برد.

این بمب بسیار دقیق است و دارای هدایت نیمه فعال لیزری و همچنین هدایت داخلی در کنار هدایت ماهواره ای است و در تمامی مرحله های پروازی از هدایت بهره میبرد.G-CLAW پس از رهاشدن بالک های دمی خود را باز کرده و با کمک آنها به سمت مسیر پرواز میکند و میتواند با هدف های ثابت و متحرک پرسرعت و هدف های خارج از محور حرکتی هواپیما درگیر شود. G-CLAW در آزمایش های انجام شده توانست هدف متحرکی که نسبت به محور حرکتی هواپیما دارای انحراف و فاصله 2 کیلومتری بود را با دایره خطای احتمالی کمتر از 1 متر نابود کرده و مرگباری و توانایی خود برای مقابله با هدف های متحرک را به نمایش گذاشت.

درازی بمب 106 سانتیمتر، قطرش 15 سانتیمتر و وزن کلی آن کمتر از 23 کیلوگرم است که بیش از 9 کیلوگرمش متعلق به وزن سرجنگی خرج شکل دار و ترکش زا میباشد. این بمب انعطاف پذیر است و میتواند با طیف گسترده ای هدف ها همچون سازه ها، خودروها و زره پوش ها، تیم های خمپاره انداز، شناورها، هدف های کم ارزش و… درگیر شود. G-CLAW دارای پوشش درگیری 360 درجه است و از لوله پرتاب رایج معروف به CLT پرتاب میشود و هر هواگردی میتوانند آن را حمل و پرتاب کنند. همچنین امکان حمل 4 بمب با یک همسان ساز زیر یک آویزگاه از هواپیما همچون جنگنده های تهاجمی، هواپیماهای توپ دار همچون AC-130، پهپادهای تهاجمی و… نیز وجود دارد. فیوز انفجاری بمب دارای 3 حالت است که عبارت اند از حالت هوا انفجار که بمب را بر فراز هدف ها منفجر میکند، حالت برخوردی که بمب به محض برخورد با هدف یا جسم سخت منفجر میشود و حالت تاخیری به بمب امکان نفوذ در سازه ها و انفجار در درون سازه را میدهد. بسته به هدف و شرایط، فیوز روی یکی از این 3 حالت تنظیم میشود.

Check Also

سیستم ضد تانک MGM-166 LOSAT

این سیستم دردهه 1990 سال توسط کمپانی آمریکایی لاکهید مارتین ساخته شد، گرچه سرانجامی نداشت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *