Home / تسلیحات / سیستم ضد تانک MGM-166 LOSAT

سیستم ضد تانک MGM-166 LOSAT

این سیستم دردهه 1990 سال توسط کمپانی آمریکایی لاکهید مارتین ساخته شد، گرچه سرانجامی نداشت و در حد یک بستر آزمایشی و اثباتگر تکنولوژی باقی ماند. این سیستم شامل یک خودرو هاموی مجهز به سیستم فروسرخ جلونگر (FLIR) و تصویر ساز فروسرخ، دوربین تلویزیونی و فاصله یاب لیزری پالسی بود و به سیستم اجازه درگیری با هدف ها را در شب و روز میداد. پرتابگری که بالای خودرو نصب شده بود نیز 4 موشک آماده شلیک در خود داشت که موشک انرژی جنبشی یا KEM نام داشتند و با استفاده از آنها میشد با تانک ها، سازه های تقویت شده و… در فاصله های گوناگون درگیر شد. این سیستم به لطف امکان درگیری با سازه های تقویت شده و هدف هایی که در فاصله نزدیک قرار دارند، برای نبرد های شهری نیز بسیار مناسب بود. این سیستم 3 خدمه داشت، گرچه با 2 خدمه نیز بدون مشکل کار میکرد.

از دیگر ویژگی های آن میتوان به سهولت جابه‌جایی هوایی آن با استفاده از هلیکوپترهای UH-60 بلک هاوک و CH-47 شینوک و هواپیماهای V-22 آسپری، C-130 هرکیولیس، C-17 گلوب مستر 3، C-5 گلکسی و C-141 استارلیفتر اشاره کرد که به لطف آن امکان انتقال بسیار سریع MGM-166 LOSAT به میدان نبرد برای درگیری با دشمن و توقف آن را فراهم میکرد.

موشک KEM دارای موتور راکتی سوخت جامد بودند و پس از شلیک، با سرعت هایپرسونیک 5.2 ماخ (1524 متر در ثانیه) به سمت هدف میرفتند و بیش از 5 کیلومتر برد داشتند که بیش از برد آتش توپِ تانک ها بود و به خودرو حامل اجازه مداد به صورت دور ایستا و از فاصله امن با تانک درگیر شود و اجازه نزدیک شدن به آن ندهد. موشک پس از شلیک در کمتر از 4 ثانیه به بیشینه برد خود میرسید و این سرعت بالای موشک در کنار سرعت بالای هدف یابی و درگیری سیستم، فرصت فرار و انجام پادکارهای مناسب را از دشمن میگرفت. موشک 80 کیلوگرم وزن داشت و فاقد سرجنگی انفجاری و طبیعتا فیوز، سنسور و سیستم های گوناگون بود که باعث سادگی و کاهش قیمت موشک میشد.

موشک دارای یک مغزی نفوذگر دراز از جنس فلز سخت تنگستن بود و اثر تخریبی آن تماما به واسطه انرژی جنبشی بسیار بالایش بود. انرژی جنبشی ای که این موشک هنگام برخورد به هدف داشت، 5 برابر بیش تر از انرژی جنبشی گلوله های انرژی جنبشی ضد تانکی بود که تانک ها شلیک میکنند. این موشک میتوانست به زره هر تانکی، حتی زره های شیب دار نیز نفوذ کرده تانک را نابود کند. همچنین به واسطه انرژی زیادش، از پس تانک های آینده یا به عبارتی تانک های امروزی نیز بر می آمد. همانگونه که گفته شد خودروی حامل 4 موشک آماده شلیک حمل میکرد. درکنار آن نیز 8 موشک دیگر را در یدک کشی که پشت خودرو نصب بود به همراه خود میکشید و خدمه میتوانستند در مدت کوتاه چند دقیقه ای، با کمک بالابر و بارگذاری که روی خودرو حامل نصب است، موشک را درون پرتابگر بارگزاری کنند. ناگفته نماند درازای این موشک 2.87 متر و قطرش نیز 16.256 سانتیمتر بود.
پس از هدف یابی و قفل روی هدف، سیستم کنترل آتش بلافاصله اقدام به شلیک موشک کرده و ضمن تعقیب هدف، با آن درگیر میشود. از آنجا که سیستم به صورت غیرفعال اقدام به کشف، قفل روی هدف و تعقیب آن میکند، هدف متوجه اینکه روی آن قفل شده است نمیشود و غافلگیر میشود. سیستم کنترل آتش میتواند همزمان بیش از 3 هدف را کشف و تعقیب کرده و با 2 دوتا از آنها درگیر شود که برای این کار، 2 موشک را بلافاصله پس از یکدیگر شلیک میکرد. تمامی فرایندهای هدف یابی، قفل، تعقیب هدف، شلیک و هدایت موشک به سمت آن تنها در چند ثانیه انجام میشد و سیستم سرعت بالایی داشت. موشک پس از شلیک با کمک سیستم هدایت داخلی به سمت هدف میرفت، ضمن آنکه سیستم کنترل آتش نیز اطلاعات هدف و موقعیت آن را به صورت لحظه به لحظه و پیوسته به موشک میداد و از زمان شلیک تا لحظه برخورد، موشک را به صورت خودکار به وی هدف هدایت میکرد. سیستم کنترل آتش همچنین میتوانست به صورت خودکار اقدام به هدف یابی کرده وبا آن درگیر شود. علاوه بر این میتواند در همکاری با دیگر سیستم ها و نیروی های خودی و همچنین با استفاده از سیستم های ارتباطی دیجیتال، از راه دور نیز با دشمن درگیر شود.
این موشک در آزمایش های خود موفق بود و هدف های ثابت و متحرک گوناگون را در شرایط مختلف و در شب و ورز با موفقیت منهدم کرد. اما عملیاتی نشد و بر اساس آن موشک کوچکتری به نام موشک انرژی جنبشی جمع و جور یا CKEM ساخته شد که وزنی کمتر داشت و برد آن تا 10 کیلومتر میرسید و سرعتش نیز بیش از 6.5 ماخ بود. البته آن موشک نیز عملیاتی نشد. CKEM نیز همچون KEM در آزمایش هایش موفق بود و در یکی از آنها توانست یک تانک اصلی میدان نبرد T-72 مجهز به زره واکنشی بهسازی شده و ارتقا یافته را نابود کند.Check Also

دسته بندی موشک های بالستیک

دسته بندی موشک های بالستیک تا 150 کیلومتر: موشک بالستیک میدان نبرد 150 تا 300 …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *