Home / موشک ها / موشک آمریکایی FGM-148 Javelin (جاولین)

موشک آمریکایی FGM-148 Javelin (جاولین)

موشک آمریکایی FGM-148 Javelin (جاولین) را به جرات میتوان برترین موشک ضد تانک دانست. موشکی که به معنی واقعی کلمه مشابهی ندارد و میتواند با هدف های ثابت و متحرک درگیرشود. ولی چه ویژگی هایی باعث برترین بودن آن شده است؟

معروف ترین و البته مهم ترین ویژگی جاولین قابلیت حمله از بالا و شیرجه روی هدف در کنار قابلیت حمله مستقیم است. کاربر پیش از شلیک میتواند روش حمله موشک را تنظیم کند. در حالت حمله از بالا، موشک پس از شلیک تا 152.4 متر بالا میرود و سپس روی هدف شیرجه میزند. به این ترتیب تانک را از یکی از ضعیف ترین نقاط زره یعنی بالای برجک مورد برخورد قرار میدهد. سرجنگی به ضدت انفجاری ضد تانک 2 مرحله ای این موشک 8.4 کیلوگرم وزن داشته و پس از آنکه مرحله اول زره واکنشی را نابود کرد، مرحله دوم بیش از 800 میلیمتر در زره نفوذ میکند. جاولین به لطف این قابلیت و این مقدار نفوذ توان از بین بردن هر تانکی را دارد. نکته دیگر این است که قابلیت حمله از بالا موشک را از گزند بیشتر سیستم های دفاع فعال مصون نگه میدارد و البته موجب سخت تر کشف شدن موشک میشود. همچنین کاربر میتواند پشت یه مانع پنهان شده و موشک را به سمت هدف شلیک کند. امکان درگیری با هدف هایی که هم سطح پرتابگر نیستند نیز وجود دارد. قابلیت حمله مستقیم موشک نیز معمولا برای مقابله با سنگرها به کار میرود.

ویژگی دیگر موشک روش هدایت خودکار آن است. Javelin موشکی شلیک کن-فراموش کن است که در دماغه خود یک جستجوگر فروسرخ صفحه آرایه کانونی دارد و از هدایت تصویر سازی فروسرخ بهره میبرد و همچنین در برابر اخلالگری فروسرخ و انجام پادکارها مقاوم است. به لطف این قابلیت و البته مجهز بودن به سیستم ردیابی خودکار، کاربر میتواند موشک را روی هدف های ثابت و متحرک قفل و سپس آن را شلیک کند. از آنجا که موشک برای هدایت به کاربر وابستگی ندارد، شلیک کننده به سرعت میتواند محل شلیک را ترک کرده و جابه‌جا شود که این امر موجب افزایش امنیت وی میشود. همچنین میتواند درحالی که موشک قبلی همچنان در آسمان است، موشک دیگری را نیز شلیک کند. قلب اصلی قابلیت شلیک کن-فراموش کن این موشک کامپیوتری است که در آن جاسازی شده و با استفاده از الگوریتم های خود، دستورات لازم را به سیستم خلبان خودکار میدهد. ناگفته نماند این موشک توان درگیری با هدف های پرنده که در ارتفاع کم پرواز میکنند (همچون هلیکوپتر) را نیز دارد.

از آنجا که موشک دارای هدایت غیرفعال است، هدف را از وجود خود آگاه نمیکند. برخی تانک ها دارای آشکار کننده لیزری هستند و به محض اینکه برای شلیک موشک هایی با هدایت نیمه فعال لیزری روی آنان قفل لیزری صورت گیرد، خدمه مطلع و اقدام به انجام پادکارهای مناسب همچون پخش دود برای برداشتن قفل میشوند، اما Javelin هدف را از نزدیک شدن خود مطلع نمیکند و همچنین به لطف جستجوگر خود دربرابر پخش دود در محیط نیز مقاوم است.

قابلیت دوش پرتاب بودن Javelin نیز یکی دیگر از نکات مثبت آن است. وزن کلی پرتابگر و موشک 22.3 کیلوگرم است، یک سرباز میتواند موشک را به دوش خود انداخته و با خود حمل کند و هنگام نیاز از ان استفاده کند. درحالی که بیشتر موشک های ضد تانک برای شلیک نیاز به مستقر شدن و نصب 3 پایه سنگین خود دارند و نمیتوان آن را به دوش انداخته و حمل کرد. Javelin برای کار نیاز به 2 خدمه دارد، یک شلیک کننده و یک حمل کننده مهمات که نقش هدف یابی و محافظت از تیم 2 نفره را نیز بر عهده دارد، اما تنها یک خدمه نیز میتواند موشک را به تنهایی به کار گیرد.

برد بالای موشک نیز یکی دیگر از ویژگی های Javelin است. برد این موشک بیش از 4750 متر است و در آزمایش های اخیر ارتش بریتانیا نیز هدف هایی در فاصله 4300 متر را نابود کرد.

این موشک دارای قابلیت شلیک نرم است، به این معنی که ابتدا موشک با انفجار یک خرج کوچک از پرتابگر به بیرون پرتاب شده و تا فاصله امنی دور میشود، سپس موتور راکتی سوخت جامد آن روشن شده و موشک به سمت هدف پرواز میکند. به لطف این ویژگی میتوان موشک را از محیط های بسته همچون سنگر و ساختمان نیز شلیک کرد. همچنین محل پرتابگر را نیز لو نمیدهد و انفجار اولیه روشن شدن موتور خطری برای افراد پیرامون آن ندارد.

قابلیت جنگ شبکه محور که یکی دیگر از ویژگی های بی مانند این موشک است. واحد فرمان آتش موشک میتواند تصویر و مختصات هدف که با استفاده از سیستم مکان نمای جهانی ماهواره ای GPS بدست می آورد را با دیگر یگان های به اشتراک بگذارد.

البته Javelin در کنار این ویژگی ها یک عیب بسیار بزرگ نیز دارد که قیمت بسیار بالای 78 هزار دلار به ازای هر یک تیر موشک است.

Check Also

ویخر-1

موشکی ضد تانک با هدایت پرتو سواری لیزری در خط میدان دید ساخت روسیه است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *