Home / هواپیماهای جنگنده / جنگنده پنهانکار نسل 5 ژاپنی

جنگنده پنهانکار نسل 5 ژاپنی

جنگنده پنهانکار نسل 5 ژاپنی شین‌شین احتمالا اولین پرواز خود را در ماه فوریه 2016 انجام خواهد داد. این جنگنده در پروژه ای به نام ATD-X توسط کمپانی ژاپنی میتسوبیشی ساخته و جنگنده‌ای آزمایشی و نشان دهنده تکنولوژی است. شین‌شین قرار بود اولین پرواز خود را در سال 2015 انجام دهد، اما به دلیل بروز مشکل در نرم افزارهای کنترل کننده موتور، اولین پرواز این هواپیما با دیرکرد روبه‌رو شد، البته ناگفته نماند این مشکل اکنون برطرف شده است. تکنولوژی های آزمایش شده در شین‌شین میتوانند در آینده در جنگنده F-3 نیز به کار برده شوند. در طراحی و ساخت شین‌شین به مانورپذیری بالا و پنهانکاری توجه بسیاری شده است و در ساخت هواپیما از مواد جذب کننده امواج رادار استفاده شده تا سطح مقطع راداری کمی داشته باشد.

ورودی های هوای موتورها نیز با مواد جذب کننده امواج رادار پوشیده شده اند تا پنهانکاری افزایش یابد. داشتن حسگرهای پوسته هوشمند، سنسورها و گیرنده های غیرفعال رادیویی و کاونده فروسرخ نصب شده در دماغه و رادار آرایه فازی فعال از دیگر ویژگی های این جنگنده جدید میباشند. شین‌شین 2 موتور توربوفن XF5-1 دارای تراست وکتورینگ چندبعدی (خروجی متغیر،بردار کنترل رانش) ساخت کمپانی ژاپنی IHI دارد که به صورت ویژه برای پروژه ATD-X ساخته شده و جنگنده را به بیشینه سرعت تخمینی 2.25 ماخ میرسانند. این 2 موتور همچنین بدون استفاده از پس سوز سرعت ابرپیمایشی (سوپرکروز) 1.82 ماخ را برای این جنگنده فراهم میکنند که برابر با سرعت ابرپیمایشی سوپر جنگنده برتری هوایی پنهانکار نسل 5 آمریکایی F-22 Raptor (رپتور) است.

برای مقایسه بد نیست بدانید سرعت ابرپیمایشی جنگنده چندمنظوره پنهانکار نسل 5 روسی سوخوی پک فا برابر با 1.6 ماخ و برای جنگنده چندمنظوره نسل 4.5 اروپایی Eurofighter Typhoon (یوروفاتر تایفون) نیز برابر با 1.5 ماخ است. موتورهای این جنگنده اثبات کننده این است که ژاپن در ساخت موتور جت از چین پیشرفته تر است. بیشینه وزن هنگام برخاست برای شین‌شین 13000 کیلوگرم (13 تن)، شعاع رزمی تخمینی آن 761 کیلومتر، برد آن 2900 کیلومتر و بردگذری آن با 2 تانکر سوخت خارجی 3200 کیلومتر است. درازای هواپیما 14.2 متر و دهانه بال آن نیز 9.1 متر میباشد. ناگفته نماند ژاپن در ابتدا جندین سال سعی در خرید F-22 داشت، اما آمریکا با درخواست ژاپن مخالفت کرد. از سوی دیگر ژاپن در سال 2011 نیز قراردادی برای خرید 42 فروند جنگنده چندمنظوره پنهانکار نسل 5 آمریکایی F-35A Lightning II (لایتنینگ 2) با آمریکا بست و قرا است این 42 فروند در کمپانی میتسوبیشی مونتاژ شوند.

Check Also

هواپیمای تهاجمی روسی سوخوی Su-24M

هواپیمای تهاجمی روسی سوخوی Su-24M متعلق به نیروی هوایی روسیه دارای 2 تانکر سوخت خارجی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *