Home / هواپیما / هواپیماهای مافوق صوت کم‌صدای ناسا

هواپیماهای مافوق صوت کم‌صدای ناسا

در آینده‌ای چندان دور احتمال می‌رود تا بر سر توسعه و تولید هواپیماهای مسافربری مافوق صوت رقابتی شکل بگیرد. ناسا اخیراً اعلام کرده است که مبلغ 20 میلیون دلار برای قراردادی با شرکت لاکهید مارتین بابت طراحی اولیه‌ی یک هواپیمای مافوق صوت، بادوام و قابل‌اعتماد تجاری اختصاص داده است.

16-022-supersoniccontract_0
هدف نهایی از این قرارداد، تولید و ساخت هواپیمای مافوق صوت با تکنولوژی‌های به‌روز جهت به حداقل رساندن صدای این نوع هواپیماها می‌باشد. اداره‌ی هوانوردی آمریکا پرواز هرگونه هواپیمای مافوق صوت غیر نظامی را بر فراز آسمان‌های این کشور به علت آلودگی صوتی بیش از حد تولید شده توسط این گونه هواپیماها ممنوع اعلام کرده است. از این رو دست‌یافتن به هواپیمایی با سر و صدای کمتر و با سرعتی فراتر از سرعت صوت از اهمیت بالایی برخوردار شده است.

شرکت لاکهید مارتین به کمک شرکت‌های دیگر همچون جی‌ای و ترای مدل، طراحی اولیه و مقدماتی این هواپیما را به کمک امکاناتی چون تونل باد، اطلاعات و آمارهای تحلیلی ارائه شده به این شرکت را انجام خواهد داد. قراردادهای بزرگتر و مفصل‌تر درباره‌ی طراحی این‌گونه هواپیماهای خاص باعث رقابت بین شرکت‌ها ی فعال این صنعت در آینده خواهد شد.

aeronautics-photo-montage-v3-no-words
این پروژه اولین پروژه در راستای برنامه‌ی هواپیماهای ایکس می‌باشد، ادامه دهنده‌ی میراث اولین هواپیمای مافوق صوت بل ایکس وان ناسا، که با طراحی‌های جدید و مدرن هواپیماهای ایکس، ناسا امیدوار است تا بتواند آینده‌ای کم صداتر، سریع‌تر و ایمن‌تر را برای پرواز با این‌گونه هواپیماها بسازد.

nasa x
مدیر تحقیقات هوانوردی ناسا، جای وون شین نیز می‌گوید:

توسعه، ساخت و آزمایش کردن هواپیماها ی مافوق صوت کم‌صدا قدم بعدی ما در مسیری است که پا گذاشته‌ایم و این امکان را به این صنعت می‌دهد تا بتواند امکان پرواز با هواپیماهای مافوق صوت را برای عموم مردم فراهم کند.

Check Also

هواپیمای الکتریکی eGenius و شکستن رکوردها

در مورد هواپیماهای الکتریکی چه نظری داری؟ آیا تصور می کردید که  بتوان بجای بنزین …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *