Home / جنگنده چندمنظوره / جنگنده آذرخش F-35 شاه مهره برتری هوایی ایالات متحده

جنگنده آذرخش F-35 شاه مهره برتری هوایی ایالات متحده

امروز قصد داریم پروندهٔ جنگندهٔ مشترک آذرخش اف 35 یا F-35 Lightning II را رمزگشایی کنیم.
جت آذرخش اف 35 از خانوادهٔ جنگنده­ های نسل پنجم چند منظوره، تک سرنشین و تک موتوره است که در حال توسعه برای حملات هوا به سطح، عملیات شناسایی و ماموریت­های دفاع هوایی با حداکثر رادار گریزی است. اف 35 دارای سه مدل اصلی است: F-35A یا گونهٔ معمولی برای پرواز و فرود، F-35B یا گونهٔ عمود پرواز و دارای باند پرواز کوتاه و F-35C یا گونهٔ طراحی شده برای ناو هواپیما بر.

Lockheed Martin F-35
Lockheed Martin F-35

F-35 از نسل جنگندهٔ Lockheed Martin X-35 محصول پروژهٔ جنگندهٔ ضربت مشترک (JSF) می‌باشد. تیم صنعت هوافضای شرکت لاکهید مارتین مسئولیت طراحی و ساخت آن را عهده ­دار بوده است. F-35 اولین پروازش را در 15 دسامبر 2006 انجام داد و در حال حاضر فقط حدود 60 فروند از این هواپیما ساخته شده است. دولت ایالات متحده در نظر دارد تعداد 2443 فروند از این هواپیما را خریداری کند، ولی از سال 2016 به بعد در نیروهای نظامی ایالات متحده و بریتانیا به کار گرفته خواهد شد. هر فروند از این جنگنده حدود 90 میلیون دلار یا 300 میلیارد تومان قیمت دارد و با هزینه‌های نگهداری در دهه‌های بعد به 200 میلیون دلار هم خواهد رسید. در مورد F-35 این مورد به شدت مورد تاکید بوده که ایالات متحده میزان برتری هوایی تاکتیکی­ اش را برای نیروهای هوایی، دریایی و تفنگداران دریایی در چند دههٔ پیش رو حفظ کند.

اصولاً بودجهٔ طرح توسعهٔ جنگندهٔ ضربت مشترک (JSF) توسط ایالات متحده بعلاوهٔ شرکای نظامی ­اش تامین شده است. این ملل مشترک یا اعضای ناتو و یا هم‌پیمانان ایالات متحده هستند. بریتانیا، ایتالیا، اسرائیل، هلند، استرالیا، کانادا، نروژ، دانمارک و ترکیه بخشی از برنامهٔ مشترک آذرخش F-35 هستند، اما ژاپن و سنگاپور فقط طرح خرید و تجهیز نیروی هوایی خودشان را مطرح کرده‌اند.
به گفتهٔ «تام باربیچ» معاون اجرایی برنامهٔ توسعهٔ قابلیت­های هواپیمای جنگندهٔ اف 35 در کمپانی اسلحه­ سازی لاکهید مارتین «اساساً جت جنگندهٔ آذرخش اف 35 تولید شده توسط این کمپانی برای بی­ اثر کردن سامانهٔ ضد هوایی اس 300 روسی طراحی شده است.» وی در این­ باره اضافه می‌کند: «تمامی عملیات‌های شبیه سازی شدهٔ کامپیوتری انجام شده از این جنگنده موفقیت آمیز بوده و در تمامی این آزمایش‌ها جنگندهٔ آذرخش اف 35 توانسته است به راحتی سامانهٔ اس 300 روسی را بی‌اثر کند.».

لازم به ذکر است که سامانهٔ دفاع ضد هوایی اس 300 روسی یکی از پیشرفته‌ترین سامانه‌های ضد هوایی موجود در جهان است که رادار آن قابلیت تعقیب و مانیتور 100 هدف را دارد و این سامانه می‌تواند همزمان 12 هدف را در شعاع عملیاتی 200 کیلومتری و در ارتفاع 27 کیلومتری از سطح زمین مورد اصابت قرار دهد. از سال 2005 تاکنون گهگاه اخباری مبنی بر فروش این سامانهٔ ضد هوایی روسیه به ایران منتشر می‌شود اما هر بار مقامات سیاسی و نظامی روسیه ضمن تایید فروش این سامانهٔ ضد هوایی به ایران، تحویل نهایی و قطعی آن به ایران را تکذیب می‌کنند.

Check Also

جنگنده چندمنظوره نسل 4 JAS 39E Gripen (گریپن)

کمپانی سوئدی SAAB (ساب) از اولین نمونه جنگنده چندمنظوره نسل 4++ JAS 39E Gripen (گریپن) …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *